Nieokiełznane piaski pustyni Takla Makan kryją w sobie setki lat wielkiej, nieodgadnionej tajemnicy. Stała się inspiracją dla naukowców, dla wielu z nich stała się także miejscem ostatniego spoczynku. Mimo tego wciąż fascynuje i nie potrafi skutecznie odstraszyć. Ludzie pragną poznać losy, skrywanych pod milionem malutkich drobinek piasku, zaginionych miast. Niewątpliwie, widoki stworzone przez samą naturę są nie do powtórzenia przez człowieka, który jest niebywale słaby wobec jej mocy.

Położenie Takla Makan

Pustynia, której wielkość jest zbliżona do powierzchni Polski, znajduje się w Chinach. Otoczona jest przez popularne pasma górskie, których wysokość nad poziomem morza przekracza 7000 metrów. Do najpopularniejszych sąsiadów pustyni należą góry: Kunlun, Karakorum, Tien-Szan. Jej tajemniczość oraz bogate sąsiedztwo nieustannie wzbudza ciekawość tysięcy turystów rocznie. W przeszłości stała się drogą bez powrotu dla wielu kupców, którzy próbowali przez nią przebrnąć i wzbogacić się na wymianie handlowej pomiędzy Azją a Europą. Stanowiła element słynnego Jedwabnego Szlaku. Obecnie możliwe jest jej łatwiejsze pokonanie, dzięki powstałym dwóm drogom asfaltowym. Stworzone zostały w celu ułatwienia dostępu do skrywanych przez pustynię złóż gazu oraz ropy. Władze chińskie próbują przystopować inwazję piasku poza granicę pustyni. Szacuje się, że rok rocznie przesuwa swoje granice o ok. 200 metrów w głąb lądu. W tym celu dokonują zasadzeń drzew i krzewów, które mają stanowić swoisty mur obronny.

Ekstremalnie trudne warunki

Czynniki atmosferyczne sprawiają, że dłuższy pobyt na pustyni jest wręcz niemożliwy. Cechuje się bardzo niską ilością opadów, która nie przekracza rocznie 50 mm. Wszelki opad deszczu jest natychmiastowo wchłonięty przez piasek. W kwietniu oraz maju ma miejsce szczególne nasilenie burz piaskowych. Stanowią główną przyczynę tragicznych wypraw po pustyni. Wówczas, unoszący się piasek w powietrzu skutecznie zmniejsza pole widzenia i ogranicza je do minimum. Albert von Le Coq opisał ten moment jako otworzenie wrót do piekieł. Przerwanie takich momentów to niewątpliwy wyczyn, zwłaszcza kiedy bierze się pod uwagę czasy historyczne i jedynie prowizoryczną ochronę przed piaskiem.

Jaszczurka na pustyni Takla Makan

Przed naszą erą, w okolicy pustyni tętniły życiem miasta. Mieszkańcy trudnili się głównie produkcją bawełny oraz jedwabiu. Zachęcani wyrobami, przybywali kupcy z Europy, gdzie rynek zbytu na te produkty był wciąż nienasycony. Wiele z ówczesnych aglomeracji nie miało większej szansy na przetrwanie do czasów współczesnych. Piasek doszczętnie zniszczył wszystko, co było efektem pracy przez wiele wieków. Do dziś odnajdywane są ślady po zaginionych miastach.

Współcześnie, wyprawy na pustynie Takla Makan zyskują na popularności. Ludzie traktują je jako swoisty pojedynek z własnymi słabościami oraz test z zakresu wytrzymałości. Po przebyciu dotychczasowe przeszkody, w życiu codziennym, wydają się błahe. Na nowo odkrywane są własne możliwości oraz samozaparcie w realizacji zamierzonych celów. Śmiałkowie mogą skorzystać z gotowych ofert wypraw na pustynię.

Na piaskach Takla Makan można smażyć jajka