Bagna Okawango rozciągają się w Botswanie w kotlinie Kalahari i stanowią jeden z ostatnich fundamentów dzikiej przyrody w Afryce. Rzeka Okawango jest interesująca, ponieważ nie wpływa do żadnego z mórz.

Jest zagubiona na żyznych bagnach w północno-zachodniej części jałowej pustyni Kalahari, tworząc coś o lirycznej nazwie delta Okawango.  Obejmuje bagna stałe i sezonowo zalane równiny. W sumie te kolorowe bagna zajmują powierzchnię 16 tysięcy kilometrów kwadratowych i przyciągają turystów, którzy mogą tutaj zapoznać się z unikalnymi afrykańskimi safari.

Faktem jest, że w czasie pory deszczowej w delcie Okawango zbiera się wiele ptaków i zwierząt. Każdego roku pojawia się 11 bilionów litrów wody, z czego 60% trafia do roślin, 36% wyparowuje, a tylko 2% wody wpływa do jeziora Ngami. W tym czasie powierzchnia bagna Okawango powiększa się nawet do 22 000 km².

Nietknięte cuda natury w Botswanie

Delta Okawango jest nie tylko nietypowym obiektem geograficznym, ale także wyjątkowym biosystemem. W tych nieprzebytych bagnach setki gatunków różnych zwierząt, w tym bardzo rzadkie i niezwykłe. Dzięki bagnom, gęstym zaroślom i liliom wodnym region ten pozostał prawie nietknięty. Wśród ludzi jest kilku lokalnych mieszkańców, turystów i fotografów. Poruszają się tutaj tylko na wąskich małych łódkach, ponieważ w inny sposób przez zarośla trzcinowe po prostu nie można przedostać się.

domek w dolinie okawango
Domek w dolinie Okawango

Bagna Okawango są największą wewnętrzną deltą, czyli niziną rzeki, która nie ma spływu do żadnego oceanu na świecie. Reprezentuje płytkie i bagienne terytorium zamieszkałe przez wiele zwierząt.

Flora na Bagnie Okawango

Nie można powiedzieć, że flora bagien jest bardzo zróżnicowana, ale wciąż istnieje wiele różnych rodzajów roślin. Górna część delty pokryta jest głównie zaroślami z gęstej trzciny, wśród której można zauważyć papirus. Można tu również, znaleźć rozległe obszary wodne, pokryte dużą ilością lilii wodnych oraz porośnięte daktylowcami. Jednak w dolnej części delty najczęściej spotykane są zalewowe łąki i zarośla akacji.

Fauna na bagnie Okawango

W ogromie delty Okawango bardzo wiele zwierząt znalazło schronienie. Szczególnie dobre są te miejsca dla hipopotamów, krokodyli i niektórych gatunków antylop. Wśród tych ostatnich gatunki, które przystosowały się do życia w środowisku wodnym, dobrze czują się na bagnistym terenie. Wiele antylop nawet umyślnie osiedla się w najtrudniejszych obszarach bagna, na przykład Sitatungi. Ale jest też wiele innych gatunków: bagienne kozy i pukas oraz zebry, słonie, bawoły.

Zachód słońca w Okawango

Istnieją także lwy, lamparty, gepardy i hieny, które przystosowane do życia na bagnach. W delcie Okawango świat ptaków wodnych jest bardzo bogaty i różnorodny. Dzięki rozległym trzciną bagno to doskonałe miejsce dla wielu ptaków, wśród których wyróżniają się rzadkie gatunki: zimorodek afrykański, sowa, czapla, żołna i inne.

Dlaczego warto zobaczyć Okawango

Jedną z unikalnych cech tego miejsca jest to, że coroczne powodzie z rzeki Okawango występują w porze suchej, w wyniku, czego rodzime rośliny i zwierzęta zsynchronizowały swoje cykle biologiczne z sezonowymi deszczami i powodziami. Jest to wyjątkowy przykład interakcji pomiędzy procesami klimatycznymi, hydrologicznymi i biologicznymi.

Bagna Okawango są bardzo interesującym miejscem. Każdego roku odwiedza je wiele osób chcących cieszyć się niezwykłą przyrodą Afryki.

Wideo wycieczka pod Delcie Okawango