Góry Elbrus są prawdziwym wyzwaniem dla alpinistów na całym świecie, którzy chcą pokonać swoje możliwości. Elbrus jest często nazywany perłą Kaukazu, gdyż dumnie góruje nad wszystkimi innymi otaczającymi szczytami. Wspinaczka nie jest łatwym zadaniem, a może jej dokonać tylko doświadczony alpinista.

Góry Elbrus to stratowulkan (wulkan, w którym erupcje gazów i materiałów powstałych z odłamków skał, itp. występują wraz z wylewami lawy), położony na granicy Republik Kabardyno-Bałkarii i Karaczewsko-Czerkiesji. Jest zasłużenie uznawany za najwyższy szczyt w Rosji. A ponieważ granica między Europą a Azją jest niejednoznaczna, często nazywana jest również najwyższym szczytem górskim w Europie.

Alpiniści wspinający się na Elbrus
Alpiniści wspinający się na Elbrus

Najciekawsze fakty o górze Elbrus

  • Góry Elbrus nie mają jednego, ale dwa szczyty. Zachodni szczyt wznosi się do 5642 metrów, a wschodni do 5621 metrów. Odległość między dwoma szczytami wynosi około 3000 metrów.
  • Po raz pierwszy Elbrus został zdobyty przez człowieka w roku 1829.
  • Góry Elbrus mają więcej niż dziesięć różnych nazw.
  • Wspinaczka na górę Elbrus stała się znacznie łatwiejsza od momentu zbudowania kolejki linowej, zdolnej do natychmiastowego dostarczenia wspinaczy na wysokość 3750 metrów. Kolejka linowa na górze Elbrus jest drugą, co do wielkości w Europie. W ciągu godziny jest w stanie przetransportować do 750 osób.
  • Często Elbrus jest mylony z Elburs z grzbietem górskim w Iranie, na wybrzeżu Morza Kaspijskiego.
  • Na Górze Elbrus, na wysokości 4,1 km, znajduje się słynne „Schronienie Jedenastu”, czyli najwyższy hotel górski na świecie, pochodzący z 1909 roku.
  • Na Górze Elbrus znajdują się 22 lodowce, które dają początek trzem rzekom: Baksan, Malka i Kuban.
  • Góra Elbrus to wulkan. Przez długi czas uznawano go za wiecznie wymarły, ale w ostatnich latach nasiliły się erupcje gazów.
  • W niektórych miejscach grubość skorupy lodowej, pokrywającej Elbrusa, sięga czterystu metrów.
  • Dzięki temu, że powietrze na wysokości szczytu Elbrusa jest przejrzyste, można zobaczyć jednocześnie dwa morza: Czarne i Kaspijskie.
  • Elbrus jest oficjalnie uznawany za jeden z siedmiu cudów Rosji. W 1997 r. Rosyjski podróżnik Alexander Abramov wspiął się na szczyt Elbrusa.

Klimat na górze Elbrus

Najkorzystniejszy czas na odwiedzenie góry Elbrus i wspinanie się to okres od lipca do sierpnia, kiedy pogoda jest najbardziej stabilna. Latem temperatura rzadko spada poniżej -8 stopni Celsjusza. Ale podczas wspinaczki na tą górę, temperatura może spaść do -30 stopni. Zima w tych miejscach jest wystarczająco ciężka i trwa tutaj od października do kwietnia.

Wyciąg na górę Elbrus
Wyciąg na górę Elbrus

Aktywność wulkaniczna

Podczas badań geologicznych na Elbrusie odkryto warstwy zawierające popiół wulkaniczny z dwóch starożytnych erupcji. Pierwsza warstwa to erupcja samego Elbrusa, która sięga okresu sprzed około 45 tysięcy lat. Druga warstwa to erupcja wulkanu Kazbek, która miała miejsce około 40 tysięcy lat temu. Dopiero po drugiej potężnej erupcji mieszkańcy miejscowych jaskiń (neandertalczycy) opuścili te miejsca i udali się na poszukiwanie bardziej sprzyjających warunków do życia. Ostatnia erupcja Elbrusa miała miejsce w latach 50. naszej ery, czyli około 2000 lat temu.