Urzekający i niepowtarzalny kolor wody, który urzeka na zdjęciach, a w rzeczywistości zapiera dech w piersiach. Jezioro Retba znajduje się w Senegalu i jest niekwestionowanym miejscem, które koniecznie trzeba zobaczyć. Polscy turyści rzadko odwiedzają to miejsce, jednak ilość ich wizyt wraz z upływem czasu przybiera na częstotliwości. Warto poznać więcej informacji o urokliwym, różowym Jeziorze Retba, być może w przyszłości będzie szansa na zapoznanie się z jego urokiem na żywo.

Jezioro Retba znajduje się w bliskiej okolicy stolicy, Dakaru, dzieli je odległość ok. 20 km. W jego pobliżu znajduje się również Przylądek Zielony, a także Ocean Atlantycki, od którego oddzielony jest jedynie wąskim pasem wydm. Dawniej stanowiło niewielką zatokę Atlantyku, oddzielone zostało przez nanoszony, przez silne podmuchy wiatru, piasek. Intensywny róż jest możliwy do zobaczenia w występującej tam porze suchej, czyli w okresie od listopada do maja. Poza tym okresem barwa jeziora płowieje, z daleka może wyglądać jak szaro-niebieskie. Odcień zmienia się w zależności od pory dnia oraz kątu padania promieni słonecznych Najlepiej prezentuje się z lotu ptaka. Różowa barwa wody doskonale kontrastuje z błękitem nieba oraz pobliską zielonością roślin. Kolor spowodowany jest przez występujące tam sinice, które są producentem różowego pigmentu. Nie bez znaczenia dla barwy, pozostają występujące przy brzegu związki chloru oraz soli mineralnych.

położenie jeziora Retba
Położenie Jeziora Retba

Retba zródłem soli

Od wielu wieków jest miejscem pracy wielu mieszkańców. Wysokie zasolenie wody, 10 razy większe od zasolenia wody w pobliskim Ocenia, jest powodem do pozyskiwania soli. W jednym litrze wody zawarte jest ok. 400 gram soli. Pracownicy, nasmarowani masłem Shea, wydobywają z dna oceanu szlam. Następnie jest on przepłukiwany, w celu oddzielenia cennej soli. Składowana jest na brzegu w postaci kopczyków i pozostawiona do osuszenia przy pomocy słońca. Cały proces odbywa się tylko przy pomocy rąk, nawet łódki nie mogą mieć mechanicznego napędu z uwagi na ryzyko szybkiego uszkodzenia przez wysokie stężenie wody. Wydobyta sól jest spożywana niemalże przez całą zachodnią Afrykę. Zawartość soli jest również bezpośrednią atrakcją turystyczną, ponieważ pozwala na swobodne unoszenie się na wodzie, zupełnie jak w Morzu Martwym.

Tradycje związane z rajdem Dakar

Dla turystów przewidziana jest również dodatkowa atrakcja, która nawiązuje do Rajdu Dakar. Ze względów bezpieczeństwa w 2009 roku, został przeniesiony na teren Afryki Południowej. W okolicy jeziora kończył się wyścig. Przypomina o tym jedynie mała konstrukcja betonowa. Przyjezdni spragnieni wrażeń, mogą skorzystać ze specjalnych przejażdżek urządzonych po wydmach dookoła różowego jeziora. W myśl istoty rajdu, do wyboru są auta terenowe z napędem na cztery koła bądź quady.

Senegal skrywa jedno z najbardziej czarujących miejsc na świecie. Towarzyszy mu niezwykłe piękno przyrody, które dostarcza mieszkańcom stałego miejsca pracy. Od wielu wieków utrzymują się z wydobywania soli. Obecnie ich budżety są wspierane poprzez zyski osiągane z turystyki.